Председателят на Комисията за защита от дискриминация доц. д-р Ана Джумалиева, главния секретар проф. д-р Надежда Йонкова и главен експерт в отдел „АПМС“ Акрам Хан взеха участие в годишната среща и конференция на GANHRI, организирана от GANHRI в сътрудничество със Службата на ООН по правата на човека.
Форумът се проведе на 10-12 март 2025 г. в гр. Женева, Конфедерация Швейцария и в него участваха повече от 250 представители на националните органи по правата на човека, агенции на ООН, представители на държави и на гражданското общество.
Събитието включваше и конференция на тема „Човешките права на жените и момичетата: насърчаване на равенството между половете“, с която се отбеляза 30-ата годишнина от Пекинската декларация и Платформа за действие. Тя даде възможност на националните институции по правата на човека /НИПЧ/ да обсъдят постигнатия напредък в прилагането на Декларацията от Аман и Програмата за действие, приети от НИПЧ на тяхната 12- та международна конференция през 2022 г.
Откривайки годишната конференция, председателят на GANHRI Мариам Ал-Атия подчерта: „Равенството между половете е не само основно право, но и предпоставка за устойчиви и справедливи общества. Времето за действие е сега“.
Върховният комисар на ООН по правата на човека, Фолкер Тюрк, във встъпителните си бележки подчерта критичната роля на НИПЧ: „Вие сте в уникална позиция като защитници на международното право и експерти в национален контекст. Правата на човека са свързани с факти“.
На сесията на високо ниво присъстваха и Юрг Лаубер, председател на Съвета по правата на човека, и Ахим Щайнер, администратор на ПРООН. В изпълнение на Резолюция 57/23 на Съвета по правата на човека, годишната среща включваше и две сесии за обмен на знания, осигуряващи платформи за споделяне на опит и стратегии, както и няколко допълващи събития.
Във фокуса на внимание беше поставена ролята на органите по правата на човека в насърчаването на правата на хората с увреждания, справянето с уникалните предизвикателства, пред които са изправени, и осигуряването на пълноценното им участие в обществото. Дискусиите бяха насочени към ролята на НИПЧ за ефективно да наблюдаване на прилагането на Конвенцията за правата на хората с увреждания (КПХУ) и тяхното застъпничество за приобщаващи политики и справяне с междусекторната дискриминация.
< Предишна | Следваща > |
---|